Десять заповідей вчителю

1. Цікавтесь своїм предметом.

2. Знайте його.

3. Знайте, як вивчити те, що Вам потрібне. Кращий спосіб вивчити – відкрити самому.

4. Умійте читати по обличчях учнів. Намагайтесь побачити, чого вони від вас чекають, зрозуміти їхні труднощі. Умійте ставити себе на їхнє місце.

5. Не обмежуйтеся голою інформацією, намагайтесь розвивати в учнів певні навички, вміння думати і звичку до самостійної роботи.

6. Старайтеся навчити їх здогадуватись.

7. Навчайте доводити.

8. Вишукуйте на Вашому уроці те, що може знадобитися на наступних. За конкретною ситуацією намагайтесь виявити загальне.

9. Не викладайте “секретів” уроку – нехай учні знайдуть їх самі.

10. Користуйтесь навідними вказівками, але не нав’язуйте своєї думки.

Умови їх здійснення

1. Якщо вчитель захоплений своїм предметом, то буде захоплений і клас.

2. Коли ж предмет вас не цікавить – відмовтесь від його викладання.

3. Самостійний пошук учнів з опорою на ваш досвід допоможуть їм засвоїти те, чого ви хочете навчити.

4. Контакт з учнем – головне. Враховуйте, що він знає, що його хвилює і чого він не знає.

5. Уміння – це здатність використати знання. Більш важливо те, як ви викладаєте, ніж те, що ви викладаєте.

6. Спочатку здогадайтесь, а потім доведіть – так робляться відкриття.

7. Ваше завдання – спрямувати, осмислити учнівське вгадування. Навчіть дітей доводити свої думки.

8. Вдало виділена особливість може стати ключем до розуміння наступного.

9. Запам’ятайте вислів Вольтера: “Якщо хочете змусити заскучати – розкажіть усе до кінця”.
  10. Уникайте слів “дурниця”, “неправильно”. Виявите людяність, якщо не принизите учня. Дайте навідні запитання – нехай він знайде істину.

Пам’ятайте завжди поради:

1. “Не почуваєш любові до дітей – сиди спокійно, займайся собою, речами, чим хочеться, але тільки не дітьми”.

Ф. Вигдорова.

1. Мудра людина вимагає всього лише від себе; нікчемна ж людина вимагає від інших.

(Народна мудрість).

1. “Все можна витримати, навіть немислиме, якщо зустрічаєш ласкавий погляд”.

О. Толстой.

1. “Працювати потрібно, а все інше до чорта!”

А. Чехов.

1. “Щоб вилікувати себе, краще всього боротися не за себе, а за що-небудь інше”.

М. Шагінян.

1. “Молодим можна бути навіть і в досить похилому віці, а можна в самому ранньому страждати собачою хворобою – справа не в кількості років, а в кількості творчих сил”.

О. Луначарський.

1. “Коли ви гніваєтесь на кого-небудь, не уникайте близькості з ним. Підіть до нього і поклоніться йому, і викажіть спокійно, без колючок злослів’я все-все, що досаждає вам... І кращим із вас буде той, хто перший прийде з поклоном”.

Л. Фейхвангер.

1. “Слідкуй за собою, щоб не роздратовуватися: і людьми, і кіньми потрібно керувати, володіючи перш за все собою”.

В. Короленко.

1. “Ніщо не дається нам так дешево, і не ціниться так дорого, як ввічливість”.

С. Сервантес.