shkolaw.in.ua 1


Щотижневий бюлетень

14 30 липня 2004 р.

Голові обласної державної адміністрації


Прем’єр-міністр України про основні напрями євроатлантичної інтеграції України

Прем’єр-міністр України Віктор Янукович під час свого виступу 27 липня п.р. на ІІ зборах офіцерів Збройних Сил України не назвав остаточну дату можливого приєднання України до Організації Північноатлантичного договору. Як зазначив Прем’єр-міністр України, "реальний розвиток економіки України, громадянського суспільства, а також виконання критеріїв Північноатлантичного альянсу поки що не дають можливості ні Україні, ні НАТО говорити про реальний час вступу". Він підкреслив, що саме про це і йшлося на саміті НАТО в Стамбулі у червні 2004 р.

Водночас Віктор Янукович зауважив, що співробітництво з НАТО залишається одним з пріоритетних напрямів подальшої військової розбудови Збройних Сил України. За його словами, Україна, зокрема, готова співпрацювати з Альянсом у проектах з утилізації боєприпасів та легких озброєнь і стрілецької зброї, а також у проведенні антитерористичних операцій.
Стратегія України на євроатлантичну інтеграцію залишається незмінною

На прес-конференції 27 липня п.р. заступник Міністра закордонних справ України Олег Шамшур, коментуючи вилучення із тексту Воєнної доктрини України положень щодо вступу нашої держави в ЄС та НАТО, заявив, що Україна не відмовляється від перспектив європейської і євроатлантичної інтеграції. За його словами, такі зміни пов’язані лише з тим, що ці структури не можуть дати Україні конкретний сигнал про строки набуття членства в них.

Того ж дня Міністр оборони України Євген Марчук у своєму виступі на УТ-1 відзначив, що нова редакція окремих пунктів Воєнної доктрини України не міняє стратегії країни на євроатлантичному просторі. Він наголосив, що в тексті даного документа залишилися всі основні напрями співпраці з НАТО: євроатлантична інтеграція, досягнення критеріїв НАТО, План дій Україна–НАТО, співробітництво в рамках програми «Партнерство заради миру» тощо.


Тим часом високопосадовці НАТО утримались від викладення позиції Альянсу стосовно внесення змін до Воєнної доктрини України і обмежились зауваженням, що до НАТО не надходило із Києва інформації щодо цього, але до подібних повідомлень вони ставляться спокійно.

Один із офіційних представників НАТО Роберт Пшель, у контексті таких змін, заявив, що Альянс задоволений якістю і рівнем співробітництва з Україною. На підтвердження своїх слів він навів два моменти:

"Ви знаєте про дуже корисну і конструктивну зустріч на вельми високому рівні в Стамбулі у рамках Комісії Україна – НАТО. У нас також є конче амбіційний план дій, який ми обговорили раніше, і ми готові допомогти Україні реалізувати його."

"Україна чи будь – яка інша країна, – все, що стосується зовнішньої політики, визначає сама і презентує цю політику", – додав представник НАТО.
Зустріч президента УСПП А.Кінаха з послом Польщі в Україні

Президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах у ході зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Польської Республіки в Україні Мареком Зюлковські наголосив, що європейський і євроатлантичний напрями розвитку Української держави – це незворотній процес.

За словами А.Кінаха, даний процес не треба розглядати як противагу поглибленню співпраці зі Сходом. Тим більше, його слід вважати не як самоціль, а як вимогу часу, як додатковий стимул для досягнення світових стандартів в економічній, політичній і соціальній сферах.
Щодо візиту делегації Стратегічного командування нато з питань трансформації до Севастополя

У Севастополі з одноденним візитом побувала делегація Стратегічного командування НАТО з питань трансформації.

Метою цього візиту була підготовка до майбутньої робочої зустрічі представників Альянсу і Військово-Морських Сил України, що відбудеться у вересні п.р. Розглядалися і буде продовжено обговорення питань організації структури і управління оборонного планування у Збройних Силах та функціонування командних центрів ВМС України, оцінки пунктів Стратегічного оборонного бюлетеня стосовно флоту.


Під час свого перебування гості відвідали Севастопольський військово-морський інститут ім. Нахімова і флагман українського флоту – фрегат “Гетьман Сагайдачний”.

Візит делегації і майбутня робоча зустріч представників українського флоту і Стратегічного командування НАТО з питань трансформації організовані відповідно до пропозиції Головного командування ВМС України.
Військово-Повітряні Сили США зацікавлені у співпраці з українськими колегами

До авіаційної транспортної бригади Військово-Повітряних Сил України, що дислокується у місті Мелітополі Запорізької області, прибула делегація Військово-Повітряних Сил США.

Метою цього візиту є обмін досвідом з українськими колегами щодо технічного обслуговування літаків для забезпечення бойових дій. Зокрема, американські фахівці ознайомлять українських військових авіаторів зі стандартами США і НАТО в галузі технічного обслуговування та ремонту авіаційної техніки, а також з вимогами до забезпечення зльоту та посадки літаків, що виконують стратегічні перевезення військових підрозділів та військової техніки.
Українська та російська авіакомпанії – співучасники в тендері НАТО

Українська та російська компанії, що експлуатують важкі транспортні літаки «Руслан», спільно братимуть участь у тендері НАТО з визначення авіаперевізника миротворчих вантажів. Про це заявив представник АНТК ім. О.К. Антонова. За його словами, російський оператор літака «Руслан» компанія «Волга-Дніпро» переглянула свої наміри вийти на цей тендер разом з авіакомпанією «Люфтганза» та європейським концерном EADS.
Україна готова до модернізації танків нових членів НАТО

Цілком імовірна участь України в модернізації танків, що зараз перебувають на озброєнні у Польщі, Угорщині, Словаччині, Чехії, які вже є членами Альянсу. Як повідомив Генеральний директор Державного підприємства «Завод ім. Малишева» Геннадій Гриценко, «згідно з нашим прогнозом, керівництво НАТО може залучити нас до цієї роботи як базове підприємство, що здатне в комплексі забезпечити повний цикл модернізації та відновлення парку цих машин». Керівник заводу відзначив, що перед згаданими країнами постала необхідність переозброєння армій. Отже, прийдеться обирати одне з двох: або закуповувати новітні танки, або модернізувати застарілі. У зв’язку з тим, що у східноєвропейських країнах досить великий парк машин, його переобладнання обійдеться набагато дешевше. Однак здійснити комплекс таких робіт власними силами ці країни не в змозі.


Г.Гриценко повідомив, що головні підприємства концерну «Бронетехніка України» – Харківське конструкторське бюро ім. Морозова та завод ім. Малишева – мають програми модернізації танків Т-55, Т-64, а також Т-72, у декількох варіантах. За його словами, внаслідок удосконалень всі основні характеристики цієї техніки будуть відповідати сучасному рівню. Причому, за бажанням замовника, кожна із цих машин може бути модернізована й за стандартами НАТО.
Аварія на шахті "Краснолиманська" – не тільки національна біда

У зв’язку з трагедією, що сталася на шахті “Краснолиманська” в Донецькій області, у Посольстві України в Бельгії було ініційовано відкриття Книги жалоби. Співчуття сім’ям загиблих гірників і всьому українському народу висловили офіційні кола і громадськість Бельгії, глави дипломатичних представництв, акредитованих в Брюсселі, представники ЄС та НАТО.
Стабілізаційна операція у Боснії і Герцеговині

Вже до кінця поточного року відповідальність за продовження стабілізаційної операції у Боснії і Герцеговині перейде від НАТО до Європейського Союзу. Про це було заявлено 26 липня п.р. на спільній прес-конференції Генерального секретаря НАТО Яапа де Хооп Схеффера та Верховного представника ЄС з питань зовнішньої і безпекової політики Хав'єра Солани.

Зазначалось, що під час спільного засідання Північноатлантичної ради та Комітету з безпеки ЄС, яке відбулося того ж дня у штаб-квартирі Альянсу, сторони дали високу оцінку зусиллям уряду Боснії і Герцеговини, передусім, в економічній сфері та в розбудові відносин з Європейським Союзом.

Раніше на території Боснії і Герцеговині (в період з 1995 р. до 1999 р.) у складі миротворчого батальйону, який входив до Стабілізаційних сил НАТО, виконували миротворчі функції військовослужбовці Збройних Сил України.

З 1994 року і дотепер в цьому регіоні здійснюють миротворчу місію українські правоохоронці.

Євроатлантичне наукове співробітництво


В рамках наукової програми НАТО «Безпека через науку» Інститутом проблем матеріалознавства Національної академії наук України спільно з Всеросійським інститутом легких сплавів та Інститутом науки і технологій (Велика Британія) виконано проект «Новітні сплави алюмінію для транспорту, виготовлені за новою технологією швидкої кристалізації».

Наразі з’явилась реальна можливість застосувати високоефективні технології для виробництва новітніх сплавів, що мають велику перспективу при розробці сучасних транспортних засобів.
Сегедський семінар щодо співробітництва з НАТО

Цей черговий освітньо-пізнавальний тренінг для слухачів із країн Південно-Східної та Східної Європи було організовано угорським Центром "За політику безпеки".

На семінарі за участю делегатів з України, Македонії, Сербії та Чорногорії приймаюча сторона поділилася зі своїми сусідами досвідом, набутим Угорщиною на шляху до НАТО. Домінувала тема співробітництва з Альянсом, зокрема в рамках програми "Партнерство заради миру".