shkolaw.in.ua 1

БЕСІДАШКОДА ВІД ЗАЙВОЇ ВАГИЯк позбутися зайвої ваги? Як стати стрункою? Про це доволі часто запитують лікарів дівчатка, а нерідко й хлопці.

Норму власної ваги найпростіше визначити нескладною арифметичною дією: від кількості сантиметрів вашого зросту відніміть 100. Різниця й буде приблизним показником оптимальної ваги. Приміром, ваш зріст 165 см. Отже, важити ви маєте 165 – 100 = 65 кг. Надмір ваги найкраще встановлювати разом з лікарем, з ним слід порадитися й про те, як позбутися зайвої ваги.

Адже в підлітковому віці ваше тіло – усе ще матеріал для майбутньої, остаточної комплекції. І не виключено, що організм підрегулює пізніше вашу вагу. «Ідеали», узяті з журнальних ілюстрацій, особливо західних видань, далеко не завжди відповідають здоров'ю, а то й здоровому глузду.

Як же визначити надмірну вагу і коли слід звернутися до лікаря?

Існує жартівлива градація: за І ступеня ожиріння оточуючі заздрять, за 2-го – сміються, за 3-го – співчувають.

У лікарів критерії, звісно, чіткіші. Початковим ожирінням вважають таку стадію захворювання, коли маса тіла перевищує норму на 10 відсотків. За першої стадії перевищення норми сягає 10 – 30, за другої – 30 – 50, за третьої – 50 – і за четвертої – понад 100 відсотків.

Що ж призводить до ожиріння?

Обмін речовин в організмі – процес складний, а тому однозначну відповідь дати важко. І все ж найпоширенішу причину ожиріння вбачають у звичці наїдатися на ніч, зловживати солодощами (100 г звичайних карамельок, скажімо, дають організму понад 400 ккал, а тістечка, торти – в кілька разів більше), у відсутності режиму харчування, споживанні продуктів з підвищеною калорійністю, малорухливому способі життя.

Зафіксовано випадок, коли до лікаря звернувся юний пацієнт з проханням допомогти йому схуднути. Шукаючи причину зайвої ваги, лікар дійшов висновку, що з’їдання 100 г хліба понад норму, призвело до того, що пацієнт за рік поправився на 7 кг.


Буває, що ожиріння передається по спадковості. Найчастіше – в сім'ях, де вкоренився культ надмірного харчування і де спостерігаються специфічні захворювання, зокрема ендокринної системи. В такому разі до лікаря слід звернутися навіть заздалегідь, ще до перших симптомів ожиріння.

Нерідко можна почути, як дехто дозволяє собі кепкувати з товариша, натякаючи на його огрядність. Це більше ніж безтактність. Адже ваш однокласник чи знайомий боляче переживає, соромиться своєї зовнішності. Тож не завдавайте йому ще більших прикрощів, а будьте уважнішими, доброзичливішими і краще по-дружньому допоможіть.

Як же можна зменшити зайву вагу без шкоди для організму?

Найперша порада – частіше, активніше рухайтесь, щоб витрачати якомога більше енергії. Але не впадайте при цьому в крайність – значні, без належного тренування навантаження можуть серйозно зашкодити діяльності органів і систем. Достатньо щодня робити гігієнічну гімнастику, допомагати батькам по господарству: прибирати, мити, прати, ходити за покупками.

Корисно виконувати спеціальні фізичні вправи, бігати на свіжому повітрі, плавати. До того ж лікар неодмінно призначить вам комплекс вправ лікувальної гімнастики. Дуже добре поєднувати все це з заняттям спортом як зимовими, так і літніми його видами, бути активним на уроках фізкультури.

Не варто спати вдень, слід звести до мінімуму перегляд телепередач та інші «сидячі» види дозвілля. Корисно також відмовитися й від послуг ліфта, побільше ходить пішки. І, звичайно ж, суворо дотримуватися режиму харчування. Особливо контролюйте вживання вуглеводів, що в організмі легко трансформуються в жири, рідше ласуйте цукром, варенням, медом, кондитерськими та мучними виробами. Так само слід ставитися й до жирів, вживати за добу не більше 1 – 1,5 л рідини, 5 – 8 г солі. Натомість більше їжте овочів, фруктів. Стежте й за тим, аби не зменшувалася кількість білків у вашому раціоні.

Наша харчова промисловість випускає чимало продуктів з пониженим вмістом жирів і цукру, наприклад, хліб із грубо змеленої муки та ін. Вони мають бути у вашому меню. Корисні також і розвантажувальні білкові й м'ясні дні, але вони мають проводитися лише під контролем лікаря.


Не можна рекомендувати людям різні модні зараз таблетки для того, щоб схуднути. Досвід показує, що нешкідливих таблеток не існує. Тільки лікар може допомогти вам у цьому, порадивши правильну дієту чи давши якісь інші правильні рекомендації. Після вживання згаданих таблеток у людей часто виникають захворювання печінки нирок а фігура знову ж стає такою, як і була до «лікування», або ще й гіршою.

Для налагодження обміну речовин можна широко використовувати харчові добавки. До них входять, як правило, цілющі рослини, що не шкодять організму людини.

Нутріціологія – нова сучасна наука, що займається вивченням добавок у харчові продукти. Фахівці розробили цілу систему регулювання ваги людини, яка зміцнює здоров'я, мобілізує захисні сили організму. Але хочу ще раз застерегти вас від самолікування, щоб уникнути прикрих наслідків.