shkolaw.in.ua 1
Чемпіонат Львівської політехніки з ЩДК. Гра 1

Тур 1

Питання 1


Під час відкриття олімпійських ігор у Москві спортсменів привітали і побажали їм успішних стартів Валерій Рюмін і Леонід Попов. У певному списку Рюміна та Попова можна знайти під 41-м і 46-м номерами. А кого можна знайти в цьому списку під номером 1?
Відповідь: Юрія Гагаріна.

Коментар: Рюмін і Попов привітали олімпійців на великому екрані прямо з орбіти. У списку радянських космонавтів вони були 41-м і 46-м відповідно. А першим радянським (і не тільки) космонавтом був Гагарін.

Питання 2

Фільм "Вам і не снилося" розповідає про перше кохання школярів Каті і Роми. У повісті Галини Щербакової, по якій знято фільм, головну героїню звуть інакше. А як?
Відповідь
: Юля.

Залік
: Юлія.

Коментар: Явний натяк на Ромео і Джульету. Головний режисер відмовився назвати головну героїню Юля, сказавши Щербаковій, що вона не Шекспір​​.

Питання 3

Увага, в питанні є заміна.

За повідомленням сайту "Вести.ру", до ранку 27-го січня "Адміралу Макарову" та "Красіну" вдалося ВИКРИТИ три судна. Які чотири слова ми замінили словом "викрити"?
Відповідь: Вивести на чисту воду.

Коментар: Судна застрягли в льодах Охотського моря.
Питання 4.

На думку гумористів, підкованих бліх ловити простіше, ніж звичайних. Для цього досить підійти до сучасного холодильника і взяти ... Який предмет?

Відповідь: магніт

Питання 5. Командам роздається роздатковий матеріал


Перед вами шахова задача Валерія Хортова. У рішенні завдання білий кінь б'є чорного коня на Е5, у відповідь чорний король б'є білого коня, і білий ферзь б'є пішака на е4 - мат. Назвіть пісню з радянського фільму, рядками з якої це завдання можна б було проілюструвати.

Відповідь: Пісенька про п'ять хвилин.

Залік: П'ять хвилин.

Коментар: На шаховій дошці-"годиннику" стрілки показують без п'яти хвилин дванадцять. В процесі рішення вони з'єднуються.

Питання 6.

Цього літа на кондитерській фабриці в Ельзасі сталися викиди кольорових барвників. В результаті місцеві мешканки у великій кількості почали виготовляти продукт синього, червоного і зеленого кольорів. Одержаний продукт журналісти назвали словосполученням, яке використовував герой англійської книги. Напишіть це словосполучення двома словами.

Відповідь: Неправильний мед
Питання 7

В одному з епізодів мультсеріалу Сімпсони приїжджають на ковбойське ранчо. У Лізи з'являється залицяльник, і Мардж стежить за дочкою. Одного разу вона для цього розводить в сторони зігнуті в ліктях і підняті вгору руки і з ризиком для здоров'я ховається ... За яким об'єктом?

Відповідь: за кактусом.
Питання 8.

У казці Ганса Крістіана Андерсена «Оле Лукойє» миші запрошують хлопчика Яльмара на весілля. Щоб Яльмар міг туди потрапити, Оле-Лукойє зменшує хлопчика. Назвіть двома словами того, у кого хлопчик позичає мундир для весілля.

Відповідь: Олов'яний солдатик

Питання 9.

Вчора автор запитання почув, що в діях ПЕРШОГО мало динаміки, а в діях ДРУГОГО - мало ідей. Назвіть ПЕРШЕ І ДРУГОГО.

Відповідь: Динамо, Браун Ідейє.
Питання 10

10. У романі "Зброя Авалону" принц Корвін подорожує верхи так довго, що порівнює себе ... З ким?

Відповідь: З кентавром.

Коментар: Принц подорожує на коні і за час довгої подорожі він настільки з ним зріднився, що відчуває себе кентавром.

Питання 11

Андрій Воронін довгі роки грає в різних футбольних клубах далеко від свого рідного міста біля Чорного моря. Це дало привід коментаторам НТВ + порівняти Андрія з НИМ. З ким?

Відповідь: З Одіссеєм.

Коментар: Воронін - одесит і футбольний Одіссей.
Питання 12

Книга "Яскравіше тисячі сонць" розповідає, як у 1938 році один молодий вчений приїхав в гості до своєї тітки. Він намагався уникати наукових бесід, але та, [початок цитати] "використовуючи бомбардування слів, пробила глуху стіну його байдужості і породила [2 слово пропущене] думок в його мозку" [кінець цитати]. Які два слова були пропущені?
Відповідь: ланцюгову реакцію.

Коментар: Згадані в питанні люди - відомі фізики Отто-Роберт Фріш і Ліза Мейтнер, а розмовляли вони про щойно відкритий розподіл ядра урану.

Тур 2
Питання 13

Згідно з дослідженнями німецьких вчених, в період з 1970 по 1985 рр.. в Нижній Саксонії падала народжуваність. Цікаво, що в той же період там же знизилася чисельність ... Кого?

Відповідь: [пар] лелек.
Питання 14

Храм вогнепоклонників неподалік від Баку виконував функції храму, обсерваторії, а також ще однієї споруди. Прізвище якого знаменитого письменника утворено від цієї споруди?

Відповідь: Маяковський
Питання 15

У трейлері до фільму "Найкращий фільм 3D" говориться, що в ньому не буде жодної АЛЬФИ. Які два слова ми замінили на Альфа?

Відповідь: Плоска жарт.

Питання 16

Відомі випадки використання колективного, тобто спільного для декількох людей, псевдоніма. Так Ніколя Бурбакі - псевдонім групи французьких математиків, які працювали разом в середині 20-го століття. Євген Брандіс розповідає про колективний псевдонім, який, на думку громадськості, в 19-му столітті використовувала група французьких літераторів, географів і мандрівників. Напишіть цей "псевдонім".

Відповідь: Жуль Верн.

Коментар: це одна з поширених легенд, розвінчана, правда, ще за життя письменника. На думку громадськості, одна людина не могла володіти такою продуктивністю, такими різнобічними знаннями і придумати стільки різноманітних сюжетів.


Питання 17

За спогадами одного з очевидців, коли на науковому засіданні Московського Математичного Товариства Юрій Іванович Манін зачитав некролог, що повідомляв про смерть одного з великих учених, присутні довго сміялися. Назвіть цього зарубіжного вченого.

Відповідь: Ніколя Бурбакі.

Залік: Бурбакі без додаткових невірних уточнень.

Питання 18

На карикатурі Йоші Зауера "Парадокс" чотириногий Чорний Кіт тримає в роті ЦЮ РОСЛИНУ. Назвіть ЦЮ РОСЛИНУ максимально точно.
Відповідь: Чотирьохлисна конюшина

Залік: За згадуванню конюшини або клевера та чотирьохлисника

Коментар: Як відомо чорний кіт - до нещастя, а конюшина-чотирилисник - на щастя.

Питання 19

Назвіть володаря другого місця в жіночому хокеї на траві на Олімпійських іграх цього року.

Відповідь: Збірна Аргентини.

Коментар: друге місце - срібні медалі. Назва країни етимологічно сходить до срібла.
Питання 20

Юрій Гурін пожартував, що на островах Карибського моря після отримання жовтої і червоної карток футболіст може отримати ЇЇ. Назвіть прізвище письменника, який ЇЇ придумав.

Відповідь: [Роберт Льюїс] Стівенсон.

Питання 21

Чорна Скринька!

Метод рентгенівської томографії дозволяє вивчати внутрішню структуру об'єктів: наприклад, знайти приховані тріщини в авіадеталях, або досліджувати будову скам'янілостей. Великим сюрпризом для автора питання стало те, що в одній з німецьких лабораторій тестовим зразком для налагодження апаратури служить ЦЕ. Назвіть ЦЕ словом, яке пишеться через дефіс.

Відповідь: Кіндер-сюрприз.

Коментар: Майже ідеальний тестовий зразок - багато різних шарів з різними властивостями

Питання 22

Колі героїня Теннесі Уільямса починаєм розповідаті про своїх предків та своє благородне походження, то оточуючі говорили, що вона видерлася на ЦЕ. Назвіть ЦЕ двома словами.

Відповідь: Генеалогічне дерево.

Питання 23

Після перемоги московського "ЦСКА" над німецьким "Вольфсбургом" в одному з ключових матчів Ліги Чемпіонів журналісти назвали москвичів іксами. У 19 столітті для відродження ірландських "іксів" використовували, наприклад, дирхаунда. Яке слово ми замінили на ІКС?
Відповідь: Вовкодав.

Коментар: Команду з Вольфсбурга називають вовками. Вольф по-німецьки вовк. Ірландські вовкодави - порода собак відроджена в 19 столітті за допомогою схрещування уцілілих собак і, наприклад, дирхаунда. Хунд - по-німецьки собака.

Питання 24

Белградська вулиця Strahinjica Bana вечорами наповнюється дівчатами, що прикрасити свою зовнішність за допомогою пластичного хірурга, і через те в народі вулицю прозвали «ВОНА». НЕЮ помилково називають інший топонім. Назвіть ЇЇ двома словами.

Відповідь: Силіконова долина.

Тур 3

Питання 25

Одного разу в одній радянській газеті зняли з публікації шаховий етюд, присвячений 60-річчю першої кінної армії. А через яку фразу?

Відповідь: Білі починають і виграють.

Коментар: А ми цим питанням починаємо третій тур.
Питання 26

26. ЙОГО попередньою назвою в каталозі було «Чотирикутник», що правильно з точки зору геометрії. Назвіть ЙОГО автора.

Відповідь: [Казимир] Малевич.
Питання 27

Воротар Євген Набоков говорить (цитата): "Всі 60 хвилин потрібно зберігати граничну концентрацію. Якщо розслабишся хоча б на 10 секунд, то можеш пропустити" ЙОГО ".". Відновіть слово, яке ми замінили в цитаті на "ЙОГО".

Відповідь: "Метелика".

Коментар: Воротарські помилки часто називають "метеликами".

Набоков колекціонував метеликів.
Питання 28

Акунін порівняв зустріч трьох героїв свого роману, коли в переплетенні обіймів важко було розібрати, яка частина тіла кому належить, зі знаменитою античною скульптурою. Назвіть цю скульптуру.

Відповідь: Лаокоон та його сини.

Залік: По імені "Лаокоон" без невірної додаткової інформації.

Коментарі: Цитата: "Те, що послідувало далі, до деякої міри нагадувало знамените античне творіння" Лаокоон та його сини, обплутані зміями ", бо в переплетенні обіймів, змахах рук і швидкому переміщенні голів нелегко було розібрати, яка частина тіла кому належить" .

Питання 29

За твердженням жителів одного острова, насправді це була тюрма, втекти з якої дуже важко. Але їм мало хто вірив. Під якою назвою нам відома ця «тюрма»?

Відповідь: Лабіринт.

Питання 30.

На одній сучасній карикатурі фотограф говорить: «Увага, зараз вилетить пташка!», І об'єкт фотографування помітно нервує. Дайте відповідь одним словом: кого фотографують?

 Відповідь: Свиню.


Питання 31.

Цитата з іронічного життєвого спостереження: «Я вирішила сісти на дієту і за 2 тижні я втратила 14 кілограмів». Яке слово в цитаті ми замінили?

Відповідь: днів.

Коментар: за два тижні втратила 14 днів.

Питання 32.

На столі в закладі Студії Артемія Лебедєва можна побачити практично однакові ємності, підписані «Супер» і «Пупер». Назвіть їх вміст.

Відповідь: Сіль, перець.

Коментар: заклад - студійне кафе; «пупер» схоже на англ. pepper :)


Питання 33

У пасьянсі карти розташовуються горизонтально по масті і вертикально по старшинству. Кого це наштовхнуло на важливе рішення?

 Відповідь: [Дмитра Івановича] Менделєєва.

Питання 34

Вдови-осетинки носять плаття і сорочку з НЕЇ. В якості кандидатів на ЇЇ роль називають гравітіно і аксион. Назвіть ЇЇ.

Відповідь: Темна матерія.

Залік: Чорна матерія.

Коментар: в осетинок постійно траур, а в астрофізиці в останні роки актуальна проблема наявності прихованої маси у Всесвіті, що іноді пояснюють наявністю темної матерії, зокрема, деяких невідкритих частинок.

Питання 35

ЦІ скандинави говорили, що без дівчат ВОНИ - Лише ініціалі Бріджіт Бардо. А як їх можна назвати разом з дівчатами?
Відповідь: АББА

Коментар: Мова йде про Бйорн Ульвеус і Бені Андерссон, яких запитували про розпад ABBA і можливостях подальшої сольної кар'єри. Група, як відомо, названа за першими літерами імен виконавців.
Питання 36.

Енциклопедія для дітей розповідає про один жартівливий винахід: смугастий довгий коврик шириною близько метра, зроблений з легкої полімерної плівки. Що, за задумом автора, може допомогти робити цей винахід?
Відповідь: Переходити дорогу.

Коментар: Це портативна "зебра".