shkolaw.in.ua 1

Урок 41 (2-клас)

Тема: Доки рослина росте, доти очі милує С. Носань «Ялинка», О. Олесь «Ялинка» (Напам’ять).

Мета: виховувати у дітей бережливе ставлення до природи; привчати їх ро­зумно використовувати природні багатства; удосконалювати навички виразного читання; збагачувати словниковий запас.

хід уроку

I.
Орфоепічна розминка. Загадка.

— Відгадайте загадку: Летів птах на дванадцяти ногах, та одне яйце зніс. (Рік.) Повторіть слово-відгадку. Яким звуком починається це слово? Доберіть слова з цим звуком у різних позиціях.

2. Чистомовки.

Рі-рі-рі — на деревах снігурі.

Ір-ір-ір — горобців повен двір.

Ар-ар-ар — відкриваєм календар.

Рік-рік-рік — незабаром Новий рік!

II. Повідомлення теми й мети уроку.

Сьгодні ми вирушимо назустріч веселому святу, а якому, ви дізнаєтеся, коли складете слова.

НОМ-М+ВИ+Й РУ-У+ІК

Усі діти люблять новорічні та різдвяні свята. У ці дні окрасою наших осель стають ялинки. Зараз ви послухаєте оповідання С. Носаня «Ялинка», запам’ятайте дійових осіб.
III. Робота над оповіданням.

1. Після слухання називають дійових осіб твору. Перед самостійним чи­
танням працюють із пірамідками слів («Читайлик», с. 35):

ми на це


аби тут два


вона хоче жаль

краса після вікно

кілька ялинка дядько

2. Читання тексту за логічно закінченими частинами і виявлення головного змісту.

- Коли відбулася розмова автора з дядьком Карпом?

- Чому лісник був незадоволеним?

- Прочитайте виділені слова. Як ви розумієте їх?

- Що вирішив,робити автор після розмови з Карпом Івановичем?

3. Складання кінцівки розповіді.

Школярі ще раз перечитують текст

складають своє продовження.

Визначають головну думку твору.

Переказують зміст за опорними реченнями, записаними на дошці:

-Ось уже кілька років ми не ...

- Сталося це після зустрічі з ...

- Жаль отаку красу

- Якби моя воля...

4. Бесіда.

— Ліс завжди був і залишається другом людини: він захищав її в лиху
годину, дарував свої запаси. Життя кожної людини на землі пов'язане з життям лісу: меблі, папір, розчинники для фарб, ліки, вітаміни, гриби, ягоди
лікарські рослини — все це його дарунки. Ось чому в народі ліс називають зеленою скарбницею. Для багатьох тварин ліс — рідний дім. Тому обов'язок кожного — берегти ліс.

IV. О. Олесь «Ялинка».

1. Розповідь учителя.

— Вірш «Ялинка» відомий не одному поколінню дітей і дорослих. Написав його чудовий майстер слова Олександр Олесь. Олександр Іванович Кандиба
(О. Олесь) народився на Сумщині. Писати твори для дітей він почав «тоді, коли у нього народився синочок Олег (згодом він теж став поетом, який
ми знаємо під псевдонімом Олег Ольжич). Батько у віршованій формі розповідав Олегові про абетку, про математичні премудрості, а ще про зайчика,
курей, качок, гусей. Народ ніколи не забував творів О. Олеся, хоча 27 років
вони не друкувалися на Україні, а сам автор змушений був жити на чужині
2. Виразне читання вірша вчителем.

— Уважно прослухайте вірш і скажете, чи сподобався він вам.
Після слухання, учні відповідають на запитання:

—Чим вам сподобався вірш? (Він написаний, як казочка. Зайчик відбирає у хлопчика ялинку, висловлює свій протест.)

-А від чийого імені ведеться роз­повідь у вірші? (Від імені хлопчика.)

-Чи стосується малюнок на с. 97 у підру­чнику рядків вірша? Чим саме?

3. Голосне читання вірша учнями в особах (оповідач і зайчик).

Після кількаразового читання вчитель запитує:

— Чи правильно вчинив зайчик, коли почав відбирати у хлопчика ялин­
ку? (Так, правильно, ялинок не слід вирубувати для прикрашення новорічних

свят.)

— Подумайте і скажіть, чи подібний цей вірш своїм змістом до опрацьо-
ваного нами оповідання Сергія Носаня «Ялинка»? (Так, подібний. В оповіданні-

Карпо Іванович висловлює думку, що не слід вирубувати ялинок для по­бічних прикрас, а у вірші таку думку підтверджує зайчик, відбираючи у хлопчика ялинку).

Якими словами така думка виражається у вірші? («Ти ялинку посади, а і тоді рубай, ледащо!.... цяцьками можна гратись...»)

Отже, не слід вирубувати ялинок для новорічних прикрас.

4. Хвилинка відпочинку.

Зимно зайчику стоять, Треба трошки пострибать: Скік-скік, скік-скік, скік-скік. Треба трошки пострибать, Пострибавши, відпочить.
Вийшов зайчик на лужок- скок-скок, скок-скок.

Туди -сюди подивився (повороти вліво-вправо)

Кругом себе покрутився,(покрутитися)

Ладоньками помахав (махаємо ручками

І у ліс поскакав(діти підскакують на місці)

5. Виразне читання вірша.

— Прочитайте вірш мовчки. Уявіть себе тим хлопчиком, що розповідає
про зустріч із зайчиком, а при читанні слів зайчика — зайчиком, і на запитання спробуйте відповідати словами вірша, не дивлячись у підручник.

6. Вибіркове читання.

— Прочитайте, що зробив одного разу хлопчик. Як зайчик відбирав ялинку? Що кричав зайчик?

7. Пояснення засобів виразності читання.

— У процесі читання в окремих випадках ви не робили пауз на місці розділових знаків. Не треба робити паузи після слів не віддам перед словом кричить. Воно й наголошується, і читається висхідною мелодикою. Не робимо паузи також після слова рубай перед ледащо. Це слово наголошується і читається спадною мелодикою, бо завершує думку.

—З якими почуттями читатимете слова зайчика? (З почуттям роздратування

Чому ви так вважаєте? (Бо зайчик говорить не спокійно, а кричить.)

Ледве я зрубати встиг, ледве став ялинку брати, а на мене зайчик — плиг!

V. Мовно- Логічні вправи (читайлик с35)

VI.Підсумок уроку . Оцінки.