shkolaw.in.ua 1
Урок №5


Тема. Колір у живопису. Характеристики кольору
Завдання

Створення абстрактної композиції на тему «Пори року».
Мета

Ознайомити учнів з основними засобами кольору: тон, світлота, насиченість, асоціативні можливості. Формувати та удосконалювати вміння та навички виражати емоції життя, думки мовою кольору.

Розвивати фантазію, асоціативні образи мислення.

Виховувати інтерес до кольорознавства.
Тип уроку

Засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Обладнання

матеріали: аркуш паперу А3, пензлі, фарби, палітра.

візуальний ряд: репродукції картин Ж.-Ж. Дюраля, Г.Педерці, таблиця насиченості кольорів. Ребус.

Словник: тон-ступінь різної темноти кольору. Абстрактна картина безпредметне зображення, яке викликає асоціації, пробуджує уяву.
Очікувані результати

Наприкінці уроку учні повинні:

Знати

Основні засоби кольору: тон, світлота, насиченість.

Особливості створення абстрактної композиції.

Вміти

Створювати абстрактні композиції.
Хід уроку
І. Організація уваги учнів та проголошення теми уроку

Перевірка наявності і готовності до роботи необхідних матеріалів.
ІІ. Хвилинка психологічного розвантаження

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

То ж, ми часу не гаймо

Працювати починаймо.
IІІ. Актуалізація опорних знань


  • Відгадавши ребус ми дізнаємось тему уроку.



Р


  • Отже ми продовжуємо знайомитись з виражальними засобами кольору та його характеристикою.


Вправа «Асоціативний кущ».

- Які асоціації у вас виникали зі словом колір?


- Пригадайте все що ви про них знаєте?

(учні називають все, що вважають потрібним, вчитель записує на дошці.
краса



ахроматичні теплі



виражають почуття, емоції холодні
світлі темні настрій
- Ось скільки ви знаєте про кольори! Але наші знання потрібно впорядкувати та знати так щоб ними володіли всі учні нашого класу.
ІV. Робота над темою уроку

Навколишній світ яскравий і різнобарвний. Іноді ми навіть не помічаємо, як впливає на нас колір. Як ми вже сказали кольори поділяються на хроматичні, та ахроматичні. Хроматичні кольори поділяються на теплі та холодні.

- А ще у кольору є тон.

Учитель:

Буває він ледь-ледь помітним:

В такому випадку цей тон

Ми називаєм друже світлим.

Коли ж на пензлик побільше фарби й менш води,

Ти тон насиченим назвеш,

То будь уважним, то завжди

Тон кольору повинен бути

Яскравим й чистим, і про це

Старайся друже не забути.
- До характеристик кольору належить і асоціативність.

- Для того, щоб дізнатись про кольорові асоціації звернемось до «Абетки майстерності»

1. Робота з підручником

(обмін думками щодо прочитаного та розглянутого)

2. Перегляд демонстраційного матеріалу


- Уважно роздивися репродукції картин художників

Ж.-Ж. Дюраль «Аркадія», Г.Педерці «Молокан»

- Дай відповіді на запитання:

- Які асоціації в тебе викликали ці картини?

- Чи зображено на них предметні форми, які реаль-

но існують?

- Дай назву цим картинам?

- Що спонукало тебе так назвати картини?
Учитель

Картини, в яких відсутнє предметне зображення, називаються абстрактними.

Отже, сьогодні ми і створимо абстрактні композиції.
V. Виконання практичної роботи

Робота в групах

а) Об’єднання у чотири групи: зима, весна, літо, осінь.

б) Оголошення завдання: асоціативно-образне відображення в кольорах певної пори року.

в) Прослуховування творів П. Чайковського «Пори року»

Подумайте, які кольори можна використати аби передати образ пори року, який кольори?

Правила роботи

1. Поважати думку та виконану роботу свого товариша.

2. Слідкувати за часом.

3. Бути активним.

4. Кожен має право на створення елементів зображення.

Роботи виконуються згідно вимог до абстрактної композиції.

Під час виконання звучить музика.

Учитель надає консультації групам, використовуючи метод співбесіди.
VI. Підсумок уроку

Представники груп презентують роботи.

Які засоби виразності кольору ви застосовували.
VII. Рефлексія

Робота з картками (додаток 3)

Зафарбуй квітку відповідним кольором

* червоний колір - я працював із захопленням

* жовтий колір - я працював у нормальному режимі

* синій колір - я працював без інтересу.
VІІІ. Домашнє завдання

Створити композицію «Настрій» на альбомному аркуші.