shkolaw.in.ua 1

Славетне яблуко Симиренка


Наш читач Юлія Федчишин з Теребовлянського району просить розповісти, звідки походить назва «яблуко Симиренка», або «ренет Симиренка». Це цікавить і інших читачів.

їх у династії було багато: кілька поколінь промисловців, інженерів, учених, уславлених добрими справами на благо українського народу. Та нам, нащадкам, найближчий Левко Платонович Симиренко.

Народився Левко Платонович 19 лютого 1855 року у Млієві на Черкащині. Завдяки Симиренку його рідний Мліїв перетворився на садівничу столицю України.

Симиренко був обраний дійсним і почесним членом багатьох закордонних помологічних товариств. Основними науковими працями вченого стали «Кримське промислове плодівництво», «Генеральний каталог» та «Помологія».

19 лютого 2006 року виповнився 151 рік від дня народження всесвїтньо відомого садівника, помолога, автора унікальних праць.

Без перебільшення можна стверджувати, що, завдячуючи багатолітній титанічній праці великого українського садівничого, ще на зламі XIX—XX століть постала нова галузь сільськогосподарського виробництва — промислове плодівництво.

Широковідомий сорт яблуні ренет Симиренка, селекціонований вченим, розпочав свою тріумфальну ходу українськими садами із середини XIX століття, а впродовж ХХ-го став провідним промисловим сортом у багатьох країнах світу. Він і досі поширений у нас та в інших країнах.

Серед чисельного світового генофонду сортів яблуні (їх нараховується понад 10 тисяч), мабуть, не знайдеться якогось іншого, що за своєю популярністю у споживачів, широким ареалом і винятковим довголіттям у промислових садах міг би гідно суперничати з уславленим українським ренетом Симиренка Він став не лише окрасою, але й гордістю вітчизняного садівництва, візитів-кою України у садівничий світ.

У сучасних промислових садах кожне десяте дерево — це Симиренківський ренет. Мабуть, не знайдеться жодної садиби чи двору, в яких би не вирощували цей чудовий сорт. Не буде перебільшенням сказати, що ренет Симиренка з повним на те правом став помологічним символом України, нашим національним яблуком. Л. Симиренко також є автором численних сортів груш, кизи­лу та інших садових культур.

У Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці є тритомне видання «Помології» Л. Симиренка, інші монографії вченого, публікації в періодичній пресі про його життя і діяльність.
Володимира РОМАНЮК,

заввідділом обслуговування

працівників сільського

господарства ОУНБ