shkolaw.in.ua 1

СКАНДИНАВСЬКІ ЕТЮДИ

Швеція очима українців.

На Великодні свята я була у своїх друзів, які навчаються в магістратурі у Швеції. Жила з ними у студентському гуртожитку, тому можу розповісти не лише про красу Данії і Швеції, а й про життя людей та студентів.

Отже, жила я у Лунді — місто на півдні Швеції. Назва міста перекладається, як «гай». Вважається, що місто засноване в 990 році, коли ці землі належали Данії. За станом на 2005 рік у місті проживає 76 188 чоловік, не враховуючи студентів. Лунд можна вважати студентським містечком, бо на кожному кроці тут зустрічаються навчальні корпуси та гуртожитки. Тому, коли оглядаєш місто, завжди поруч із історичними пам'ятками можна побачити студентську бібліотеку чи навчальний корпус.

Лундський університет, заснований у 1666 році, — один із найбільших у Скандинавії. Він входить до всесвітньої мережі Universitas 21, що об'єднує навчальні заклади, в яких ведуться великі наукові дослідження. Життя студентів Лундського університету цікаве та насичене. Взагалі, у Швеції дуже дбають про те, щоб молодь відчувала підтримку з боку влади. Це і високий рівень навчання, і комфортне проживання в гуртожитках, безліч розваг та куточків для відпочинку.

У Швеції ви не зустрінете людей, які б не знали англійської мови.

Шведи – досить скритні люди. Ніколи не вітаються першими, але, не дивлячись на це, дуже гостинні і чемні. Якщо хтось зі шведів готує якусь страву, то він обов'язково дасть покуштувати її всім, хто буде на кухні або у вітальні.

На час великодніх канікул мені пощастило продегустувати багато випічки. І, скажу чесно, їх чорничний пиріг — витвір мистецтва. В житті не їла нічого смачнішого.

В гуртожитках майже ніхто не зачиняє дверей до своєї кімнати. А студенти, які пересуваються на велосипедах, залишають їх непристебнутими.


Це пояснюється тим, що у Швеції дуже низький рівень злочинності. Люди можуть бути спокійними за своє майно, тому що їх країна піклується про це. Скрізь чисто, багато клумб, на яких ростуть проліски.

Люди піклуються про навколишнє середовище, дбають про чистоту вулиць. Мабуть, так і повинна виглядати «країна мрії».
Сонячне місто Мальме

Дуже гарне та привітне місто Мальме, яке знаходиться поруч із Лундом, засноване в 1260 році й досі не втратило свій шарм старовинного міста. В ньому багато парків, музеїв та просто затишних вуличок.

Головний музей міста — «Malmohus Castle», який був побудований у XV столітті, спочатку використовувався як фортеця та в'язниця, але зараз у ньому представлені колекції сучасного мистецтва, фольклору та історії країни. Картинна галерея Мальме була відкрита в 1975 році і на сьогоднішній день є одним із найбільших в Європі центрів сучасного мистецтва. Галерея організовує близько 10 виставок на рік, що представляють роботи від сучасної класики до експериментально-авагандардних напрямків

Також у Мальме знаходиться Turning Torso – хмарочос, спроектований іспанським архітектором Сантьяго Калаіравою, заввишки 190 метрів. По завершенні будівництва він став найвищим житловим будинком Скандинавії і другим за висотою в Європі.

Найвідоміший факт про Мальме – це подія 1986 року, коли шведи першими помітили збільшення рівня радіації і повідомили про це на весь світ. Так було прийнято рішення створити місто майбутнього, без атомної станції. В ідеалі індустріальне місто повинне використовувати виключно поновлювану енергію: сонячні батареї, вітряні установки, теплові насоси, біогаз — для шведів це вже звично й буденно.

Населення дуже переймається проблемою екології. Приємно бачити таку небайдужість. Тому значна частина шведів віддає перевагу велосипедам та громадському транспорту.
Данія - казкова вітряна країна

На Великдень у Копенгагені малолюдно. Але музеї працюють і майже всі безкоштовні. У мистецькі музеї можна приходити зі своїм екскурсоводом і навіть слухати лекції викладача. Також можна фотографувати роботи Рубенса чи Рембрандта.


Найбільше туристів можна зустріти біля порту в пошуках Русалоньки, яку на деякий час відвезли на виставку до Шанхая, тому усі фотографуються на камінці, де вона була встановлена раніше. Цей пам'ятник звели 13 серпня 1913 року. В історії створення цього шедевра присутні типові андерсенівські мотиви. Справа в тому, що бронзова статуя була споруджена не стільки на честь героїні казки Андерсена, скільки Джульєтти Прайс (Елен Прісі), прими-балерини Данського Королівського балету. В неї закохався Карл Якобсен, засновник Карлсбергських пивоварних заводів, і замовив у скульптора Едварда Еріксена пам'ятник балерині у вигляді русалки. Але балерина відмовилася позувати. Еріксен ліпив скульптуру зі своєї дружини, викликавши тим самим гарячі суперечки з приводу схожості статуї з Джульеттою Прайс.

Копенгаген – дійсно найбільша і найжвавіша скандинавська столиця.

Найвідоміша пам'ятка в місті – це Гліптотека Ню Карлсберг, в якій міститься чудова колекція живопису та скульптури грецького, єгипетського, етруського та римського періодів. Звісно, найбільшою популярністю у туристів користується Тіволі. Це парк розваг, якому вже понад сто років. Він був закладений у 1843 році.

Одним із найвідоміших жителів Копенгагена був казкар Ганс Християн Андерсен. У місті є два його пам'ятники. Один – у Королівському саду, інший – у центрі столиці, неподалік ратуші. За проектом, за ноги однієї з цих бронзових статуй повинна була триматися дитина, але Андерсен, дізнавшись про це (скульптуру робили ще за його життя), розсердився: «Мої казки рівно тією ж мірою для дорослих, якою і для дітей!». У 2004 року в Копенгагені відкрився музей казкаря і данці вперше змогли побачити горищну кімнату, де колись жив Андерсен. Вона була маленька, площею всього вісім квадратних метрів. Тут Андерсен оселився, коли йому було 22 роки. Цей будинок він вибрав тому, що будівля знаходилась неподалік від Королівського театру, а молодий казкар був великим шанувальником сцени.

Одне з найвідоміших данських місць — Хрістіанія (Вільне місто Хрістіанія) — частково самокерована, неофіційна «держава всередині держави», що розташувалася в районі Копенгагена. Хрістіанія має особливий напівлегальний статус у Данії, і часткову незалежність. Її метою є «створення самокерованого суспільства», в якому кожен індивід відповідальний за благополуччя всієї громади.


До цієї «мінікраїни» ведуть лише два входи. Там живуть та працюють митці і на її території знаходяться арткафе та музичні клуби, колись там виступали такі відомі музичні діячі, як: «Alanis Morissette», «Blur», «Bob Dylan», «Green Day», Rage Against The Machine, Portishead.

У галереях затишно, автори інсталяцій та картин завжди раді поспілкуватися з відвідувачами.

Злочинність у Хрістіанії дорівнює нулю, оскільки її влада сплачує податки Данії. Тому знаходитись там безпечно.

Населення Хрістіанії близько 1000 чоловік. Є готелі, ресторани, кафе, магазини, дитсадки та середня школа. Жителі цієї країни дотримуються власних законів, і незалежні від законів Данії. Серед них: заборони на автомобілі, злодійство, важкі наркотики, зброю та бронежилета. Прийти у Хрістіанію може кожен і коли захоче. Але поселитися тут чужинцю практично неможливо. Вас приймуть, тільки якщо ви прийдете під руку з жінкою або чоловіком, «громадянами Хрістіанії», що обрали вас як супутника життя.
Яна Чижанькова

Студентський інформаційний часопис «СІЧ» №1,

Експериментальний випуск студентів ІV курсу

Інституту філології та масових комунікацій

Університету «Україна»,

травень 2010