shkolaw.in.ua 1

Пилові кліщі – невидимі вороги Вашого здоров’я

Пилові кліщі живуть майже в кожному домі. Підраховано: у двоспальному ліжку середніх розмірів живе приблизно 30 000 домашніх пилових кліщів. Тривалість життя цих членистоногих - близько чотирьох місяців. Упродовж цього часу кліщ виробляє екскрементів у двісті разів більше за власну вагу і відкладає до трьохсот яєць. Тому за короткий час концентрація алергенів у приміщенні швидко збільшу-ється. Домашні пилові кліщі й продукти їхньої життєдіяльності є причиною 25% випадків алергії та 50%» астматичних захворювань. у ліжку постійно перебуває кілька десятків тисяч пилових кліщів, яких неможливо побачити неозброєним оком. Щоб помітити мешканців Вашого ліжка, Вам знадобиться потужна лупа, адже розміри пилових кліщів - приблизно 0,1-0,4 мм.
Пилові кліщі живуть в середньому 4 місяці. Впродовж свого життя кожний такий кліщ відкладає понад 200 яєць і залишає по собі величезну масу екскрементів.
Чому пилові кліщі небезпечні для здоров'я?

Пилові кліщі та залишки їхньої життєдіяльності є дуже сильними алергенами. Вони викликають алергію, що супроводжується такими симптомами, як: он'юнктивіт, нежить, чхання, кашель тощо.
Кліщі можуть стати причиною багатьох захворювань, зокрема, різноманітних дерматитів та бронхіальної астми.
Де живуть пилові кліщі?

Найкращим середовищем для життя кліщів є постійна тепла температура - приблизно +20°, відносна вологість повітря 60-80% та волога у безпосередньому оточенні (для цього чудово підходить піт людини).
Найчастіше вони у живуть у ліжку - переважно у матрацах, подушках, ковдрах та постільній білизні. Крім того, кліщів можна виявити на килимах, шторах та м'яких меблях.
Як захиститись від таких алергенів?

Перш за все, Вам знадобиться спеціальний матрац, який перешкоджає виникненню пилових кліщів. Вони мають спеціальний шар Actіgard, що захищає Вас від кліщів, грибків та бактерій. Тож про алергію, викликану пиловими кліщами Ви зможете не турбуватись.

Не забувайте і про подушки. Обираючи подушку, зверніть увагу на її антиалергенні властивості. Віскоеластична піна «з пам'яттю», що є основною складовою такої подушки, не дозволяє пиловим кліщам потрапити всередину подушки, таким чином, ускладнюючи їхнє розповсюдження.
Крім того, слідкуйте за тим, щоб Ваша постільна білизна завжди була свіжою. Для цього її необхідно змінювати не рідше, ніж раз на один-два тижні. Якщо Ваше ліжко захищене від пилових кліщів, Ви щодня лягаєте спати з упевненістю, що Ваш сон буде здоровим.

Механічні методи боротьби з кліщами


Найпростішим способом боротьби з пилом, а значить, і з кліщами, є ретельне, регулярне прибирання приміщень. Однак слід відзначити, що повністю позбутися кліщів дуже важко.
У квартирі, де є алергійні хворі, необхідно:

  • Прибрати з кімнати, де мешкає хворий, настінні килими, паласи, м’які іграшки.

  • Замінити пір’яні подушки на ватні або синтепонні.

  • Міняти постіль раз на тиждень.

  • Обробляти м’які меблі пилосмоком не менше двох разів на тиждень. Враховуючи швидку міграцію кліщів, потрібно обробляти всю квартиру.

  • Не тримати домашніх тварин (собак, котів) у квартирі, оскільки лупа тварин - додаткове джерело живлення для кліщів.

При дослідженні пилу приміщень виявлено багато різноманітних кліщів, найбільше практичне значення серед яких має «постільний» кліщ (Дерматофагоідес птеронісімус).

Фізичні методи боротьби з кліщами

Зміна мікроклімату в приміщенні суттєво впливає на життєдіяльність кліщів. Оптимальна температура для їх розвитку - 23-27° С і відносна вологість атмосферного повітря - 73-77%. Збільшення чи зменшення цих параметрів веде до загибелі кліщів. Різке зниження відносної вологості повітря в будинках, як правило, відбувається в опалювальний період. Слід враховувати, що на мікроклімат постелі - основного місцезнаходження кліщів - істотно впливає присутність людини. В цьому випадку відносна вологість повітря підвищується на 5-8%, і температура підвищується на 4°-10°С. Таким чином, навіть при низькій відносній вологості повітря в приміщенні у постелі може відбуватися інтенсивне розмноження кліщів.

Найбільш ефективною є термічна обробка постелі, килимів,м’яких іграшок і т.п. Постільну білизну досить прокип’ятити в мильному розчині протягом 2-х годин. Подушки, ковдри, м’які іграшки слід віддавати в хімчистку. Взимку потрібно виносити подушки, ковдри, матраци, килими на вулицю (не менше 2-х годин при температурі не нижче - 18'С). Влітку обов’язково просушувати постіль на сонці (не менше 2-х годин). Ультрафіолетове проміння не тільки згубно впливає на живих кліщів, але і знищує кліщовий алерген. Це особливо важливо, оскільки мертві кліщі, як і живі, є джерелом алергену.

Хімічні методи боротьби з кліщами


Для боротьби з кліщами використовують різні хімічні препарати. Застосовувати хімічні препарати в житлових приміщеннях проти кліщів слід дуже обережно: їх запах може різко погіршити стан хворого. Бажано, щоб під час хімічної обробки в приміщенні нікого не було. Повторну хімізацію проводять через місяць. Необхідність обробки квартири хімічними препаратами повинен визначити лікар-алерголог.
Боротьба з кліщами домашнього пилу найбільш ефективна тоді, коли поєднуються всі можливі методи боротьби.
Цікаво.

Співробітники Ноттінгемського університету (Великобританія) ідентифікували молекулу, яка могла б дати нову надію на ефективне лікування алергії на домашнього пилового кліща.
Група імунологів ідентифікувала молекулу DC-SIGN, яка, мабуть, здатна зупиняти алергічну реакцію організму.

Молекула знаходиться на поверхні клітин імунної системи, які грають ключову роль в розпізнаванні основного алергену, що виділяється пиловим кліщем Der-p-1 і є основною причиною астми в північній Європі. Відкриття дозволяє глибше зрозуміти те, яким чином імунна система розпізнає і реагує на алергени, що в свою чергу може відкрити дорогу до розробки нових лікарських засобів та терапевтичних методів, що попереджають алергічні реакції. Робота корисна і для астматиків, чий стан тільки ускладнюється при алергії. Продукти життєдіяльності кліща містять багато різних алергенів, які, потрапляючи в повітря, а потім і в дихальні шляхи, викликають запалення.

Звіт про дослідження сфокусований на ролі DC-SIGN-рецептора, що знаходиться на поверхні клітин, що представляють антиген, які одними з перших (серед клітин імунної системи), вступають в контакт з алергенами
Було виявлено, що саме DC-SIGN зв'язується з основним алергеном, який виробляється пиловим кліщем (Дер-р-1), і, мабуть, виконує важливі регуляторні функції у відповіді імунної системи на присутність кліща. Зв'язування алергену з DC-SIGN на поверхні клітин, що представляють антиген, ймовірно, активізує механізм, який здатний послаблювати небезпечну алергічну реакцію імунної системи. Ця роль протилежна ролі іншого рецептора алергенів - манозного рецептора, також ідентифікованого свого часу дослідниками з Ноттінгемського університету
Залишається навчитися активувати цей DC-SIGN-рецептор, коли необхідно. В цьому випадку можна було б запропонувати абсолютно нову терапію, спрямовану проти алергенів навколишнього середовища.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради “Центр здоров’я”