shkolaw.in.ua 1

Мій вибір – життя без цигарки


(Профілактика куріння у 8-11 класах)

Психолог: Актуальність теми профілактики тютюнопаління зумовлена тим, що за останні роки в Україні зростає частка курців серед жінок та дітей та залишається високою розповсюдженість куріння серед чоловіків. Так, серед жінок за останні 20 років розповсюдженість тютюнопаління збільшилась в 4 рази. Серед підлітків 12-17 років тютюн – друза за розповсюдженістю психоактивна речовина (після алкоголю). Приблизно третина 18-25 річних – постійні курці, більше половини всіх курців свою першу цигарку викурили у віці до 12 років. Нікотин виявився психоактивною речовиною, яка викликає найвищу смертність серед усіх психоактивних речовин. Дослідження ефективності профілактичних програм за останні 10 років достатньо переконливо доводять, що на сьогодні серед усіх психоактивних речовин саме тютюнопаління є основною проблемою, яка потребує рішучих профілактичних дій.

У свою чергу доведено, що ранній початок вживання тютюну є передвісником появи проблем пов’язаних з наркотиками та алкоголем. Це підтверджується ще одним дослідженням: імовірність залучення підлітків до наркотичних речовин при невживанні алкоголю та тютюну майже відсутня, всього 0,6% хлопчиків і 0,4% дівчаток. Тютюн є легальним наркотиком, який дуже швидко розповсюджений, який руйнує психічне і фізичне здоров’я людини і вплив якого можна припинити у результаті припинення його вживання.

У основних напрямках політики громадського здоров’я ВООЗ визначені навіть кількісні та якісні показники, на які потрібно орієнтуватися у Європейських країнах для того, щоб зменшити збиток, який спричиняє тютюн. Так, пропонується до 2015 року збільшити число некурців у крайньому разі до 80% серед осіб старших 15 років, і близько 100% серед тих, хто ще не досягнув 15 років.

До основних причин, чому молодь починає курити відносяться:

  • Молодим людям з раннього дитинства «промиває мозок» гігантська рекламна індустрія, яка робить куріння привабливим


  • Молоді люди наслідують своїх курящих батьків та інших дорослих.

  • Деяка молодь починає курити через тиск однолітків, щоб бути прийнятим у певну групу.

  • У деяких молодих людей виникає потреба здобути більше впевненості в собі і більш високий статус в очах однолітків.

На перший погляд, так легше спілкуватися, бути веселим та почуватися невимушено, мати більше друзів. Але насправді паління заважає іміджу та досягненням молодої людини:

  • Неприємний запах з рота, від одягу, від волосся;

  • Сірий (нездоровий) колір обличчя і пердчасне старіння шкіри (особливо важливо для дівчат);

  • Жовті зуби;

  • Загальний нездоровий зовнішній вигляд;

  • Паління впливає на витривалість м’язів: підлітки, які курять, гірше бігають, вони мають гірші спортивні результати, ніж некурці;

Небезпека тютюнопаління у тому, що воно асоціюється: з дорослим життям, приналежностю до компанії, сомовираженню, задоволенням, не відчувається небезпека для здоров’я у молодому віці. Нікотин втручається в обмін речовин головного мозку та на початку куріння викликає псевдозадоволення, але дуже швидко мозок потребує нікотину вже тільки для підтримки своєї норамльної діяльності. Тютюнопаління дає поштовх для вживання інших психоактивних речовин, у тому числі алкоголю та маріхуани. У тютюновому димі однієї цигарки міститься більш 4 000 різних хімічних сполук, які шкідливі для здоров’я. Деякі з цих речовин високотоксичні, тобто отруйні, а 43 з них відносяться до речовин, що викликають рак.

Міфи та факти про куріння:

Міфи (хибне твердження)

Факти

Куріння допомагає заспокоїтись

Тільки тимчасово і притому, що після куріння проблеми, які викликали стурбованість, не вирішидлися, а навпаки, час був згаяний


Якщо курити менше пачки цигарок на день, це нешкідливо для здоров’я

Не існує безпечного рівня куріння – будь-яка цигарка шкідлива і може спровокувати розвиток захворювання. Небезпечна цигарка та, яка підпалена.

Цигарка робить дівчину більш привабливою

Жінки фотомоделі роблять привабливими цигарки, які вони рекламують, а не навпаки

Треба курити дорогі якісні цигарки, і це буде безпечно.

У дорогих, так званих «якісних», цигарках міститься стільки ж канцерогенів (речовин, що провокують рак), як і в звичайних цигарках, а іноді ще більше.

Пасивне (примусове) паління більш шкідливе, ніж звичайне, тому вже краще курити, ніж знаходитися у накуреному приміщенні

Ризик для пасивного курця складає не більше 30% ризику для курця, тому що активний курець вдихає і навколишній дим, і дим безпосередньо від сигарет.


Ви ніколи не почуєте в рекламі тютюнових компаній про те, що насправді вони продають смерть. Тому що цигарки – це єдиний продукт, що вбиває своїх споживачів при його використанні за прямим призначенням.

Що нам показують у рекламі тютюнових виробів

Що від нас приховують, або чого ми ніколи не побачимо у рекламі тютюнових виробів

Оманлива картина

Правдива картина

Красиву пачку, повну цигарок, яку «герой» реклами тільки но розкрив

Недопалки у попільничках, пусті, зімяті пачки в урнах


Красивих, молодих, здорових і процвітаючих людей

Хворих, нещасних людей з тремтячими, пожовклими від тютюнового диму пальцями. Безробітних, невлаштованих у суспільстві людей, алкоголіків та наркоманів, серед яких куріння унайбільш розповсюджене

Людина в рекламі завжди запалює сигарету із задоволенням, після вдалого доброго вчинку

Людина в рекламі ніколи не закашляє і не мружиться від тютюнового диму

Куріння ніколи не заважає оточуючим

У рекламі ніколи немає дітей, родичів і сусідів курця, якм заважаєє тютюновий дим

Людина, яка закурила у рекламному кліпі, зробила якусь важливу і потрібну справу, і зробила її відмінно

Людина у рекламному ролику ніколи не курить у стані безвиході, при сварках, при програші, після скандалу і т.д.

Нема сумніву в тому – корити чи ні, головне обрати правильний сорт сигарет

Ніколи не показують хворих, які шкодують про те, що своєчасно не кинули курити.А зараз вашій увазі я пропоную невеличкий відеоролик, який в повному обсязі висвітить ті сторони куріння, про які нам ніколи не скажуть в рекламному ролику.

Відеоролик «Правда про куріння» Волинського обласного благодійного фонду «Преоблаження».

Ведуча: Сумна статистика свідчить: щороку в світі міліони курців стають пацієнтами лікарень, страждають на різні захворювання, так нерозважливо через куріння вкорочують собі віку. Та попри це, одночасно інші мільйону людей на Землі починають палити. І ніхто, нажаль, не замислиться про те, як легко набуть поганої звички та як це вплине на стан нашого здоровя. (Частина перша з початку до 2:15)


Ведуча: Тютюновий дим містить близько 1200 різних шкідливих компонентів, причому половина з них – отруйні. Це такі речовини, як нікотин та його похідні (котинін, міоснін, наркотин), аміак, чадний газ, синильна, оцтова і мурашина кислоти. (Частина друга з 9:29 до 14:15)

Ведуча: Від паління лише однієї цигарки організм «збагачується» 2 л диму. Якщо людина палить щоденно по 20 цигарок протягом 20 років, то замість киснюв її легенях відкладається до 6 кг сажі. Під час «затяжки» на розжереному кінці цигарки температура сягає 600-900 оС, утворююється тютюновий дьоготь, який містить канцерогенні речовини. (Частина третя з 31:32 до 36:04)

Ведуча: 90% курців починають шкодувати, що палять, але позбутися тютюнової залежності їм дуже важко. То чи варто було починати? (Уривок четвертий з 40:27 до 41:19)

Психолог: Наш сьогоднішній захід спрямований на профілактику куріння серед підлітків. У всіх країнах світу ведеться боротьба із тютюнопалінням, в тому числі і в Україні. Я хочу показати деякі із соціальних реклам проти тютюнопаління... (Відеоролики та зображення проти куріння)