shkolaw.in.ua 1

Коли виникли перші книги?


У тому вигляді, в якому ми їх знаємо, книги виникли лише в середині століття. До цього їх замінював папірус, згорнутий у тру­бочки. Аркуші папірусу склеювали разом і згортали в сувої. Жителі Риму називали їх «волюмен». Звідси й пішло англійське слово «вольюм», тобто «том».

До середини XV століття папірус був витіснений пергаментом. Його виготовляли зі. шкіри овець і кіз, а найтонший пергамент отри­мували з телячої шкіри. З однієї сторони пергаменту писали текст,

потім нарізали аркуші однакового розміру та скріплювали їх за допомогою шкіряних ре­менів. Такими були перші книги, якщо мож­на їх так назвати. ..

Книги, які хоча б віддалено нагадува­ли сучасні, були вперше зроблені в середині століття. Чотири шматки пергаменту склада­ли навпіл: з кожного виходило по два аркуші. Потім їх вкладали один в один: усього ви­ходило 8 аркушів, або одна секція.

Готові секції відправляли писцю, - який наносив текст. Писець роз'єднував аркуші та працював над кожною сторінкою окремо. Пергамент таких книжок був досить щільний, щоб писати з двох боків. Секції з текстом відправлялися до палітурника. Він зшивав кожну секцію мотузками по лінії згину. Потім заготовлювалися де­рев'яні обкладинки. Щоб прикріпити секції до обкладинки, кінці мотузок просмикувалися через отвори в дереві. Потім на дерев'яні обкладинки приклеювали великий шматок шкіри, щоб закрити ним згини секцій. Готові книги багато прикрашалися та дбайливо збері­галися.

Серед перших середньовічних книг більшість складали Біблії, проповіді й інша релігійна література. Потім виникла юридична, ме­дична та науково-популярна література, пізніше — історичні літопи­си та романи. Більшість середньовічних книг писалися латинською мовою.